Vijesti iz HDKN-a
Autor: Tomislav Šovagović; Foto: T. Šovagović, I. D. Iličić
Održana korizmena duhovna obnova s temom "druga strana križa"
Članovi Hrvatskoga društva katoličkih novinara sudjelovali su u subotu 10. ožujka na duhovnoj obnovi "Druga strana križa" koju je u Voćinu vodio član Društva, kapelan u kutinskoj župi Majke Božje Snježne, vlč. Dario Paviša.
"U životu križ nam se često čini pretežak, neizdržljiv, a premalo smo svjesni da se jedino njime postiže nutarnje ispunjenje. Zato je križ važno promatrati, ne površno, već se zagledati u njegovu drugu stranu, koja je obasjana Uskrsom", rekao je vlč. Paviša, dodajući da je potrebno ući u hram svoje duše, vidjeti što je suvišno i što prijeći moj odnos s Bogom. "Tada možemo bistrim očima, proročki, vidjeti i drugu stranu naših problema, patnji, bolesti. U tomu je neminovno susresti se s tri kušnje kojima je bio kušan i Isus u pustinji i u kojima su sadržani svi naši padovi. Osim što je važno u vlastitom križu gledati njegov smisao, odnosno njegovu drugu stranu koja će se otkriti tek u budućnosti, važno je razumjeti i križ drugoga. Ne smijemo ući u zamku osuđivanja nikoga nego pomoći u nošenju subratova križa, upravo kao što je to učinio i Šimun Cirenac, koji je jedini mogao iskusiti, barem djelomično, kako je bilo Isusu. Primjer hrabrosti, poniznosti i poslušnosti u prihvaćanju Božjeg poslanja, kojeg su primili i novinari, nalazimo u Blaženoj Djevici Mariji koja je proročki, u svojem Veliča, prihvatila dvije stvarnosti križa; mučeničku i proslavljenu, uskrsnu", glavni su naglasci korizmenog razmišljanja pred katoličkim novinarima.
Sudionicima se pridružio i požeški biskup Antun Škvorčević, koji je izrazio radost što su za odredište korizmene obnove odabrali upravo srce Hrvatske. Osvrnuo se na 1991. godinu, kad je nastala ruševina od kamenja, a još više ruševina u onima koji su drevnu marijansku crkvu srušili do temelja. "Mjesto ispunjeno duhovnom snagom, kao i za turskih osvajanja, poharano je novim kušnjama u II. svjetskom ratu i poraću i u Domovinskom ratu. Zlo je progovaralo, ali nismo ostali zarobljenici zloga. Odgovor dobra ogledao se u duhu opraštanja, milosrđa i ljubavi. Marija iz Voćina nikad nije bježala, štoviše, ostavila je duhovnu pokretačku snagu koja je pridonijela materijalnoj obnovi porušenoga omiljenog svetišta", rekao je biskup Škvorčević. Sada je potrebno dodatno podizati duh u ljudima, jačati katolički i hrvatski identitet. Teškoće postoje jer srušeno je gospodarstvo, mladi odlaze na studij i ne vraćaju se. Trebamo jačati institucije koje čuvaju kulturu, vjeru i daju obrazovanje, u čemu mogu pomoći i djelatnici u medijima, istaknuo je požeški biskup.
Biskup Škvorčević je u koncelebraciji s voćinskim župnikom i upraviteljem svetišta vlč. Mladenom Štivinom, potpredsjednikom HDKN-a fra Gabrijelom Miočem i drugim svećenicima predvodio misno slavlje u marijanskom svetištu podno velebnoga drvenog križa, rada akademskog kipara Šime Vulasa, i slike Gospe od utočišta koja potječe iz 18. stoljeća.
Nakon poslijepodnevnog, završnog razmatranja vlč. Paviše sudionici duhovne obnove posjetili su Požegu, gdje su im o crkvi zaštitnika Požeške biskupije sv. Lovre, te katedrali Sv. Terezije Avilske govorili biskup Škvorčević i katedralni župnik Ivica Žuljević. (IKA)