U povodu 10. godišnjice smrti dr. sc. fra Mirka Mataušića, istaknutog franjevca, novinara, komunikologa i publicista, te osnivača i prvog predsjednika Hrvatskoga društva katoličkih novinara i prvog ravnatelja i glavnog urednika Hrvatskoga katoličkog radija, misu zadušnicu u četvrtak 14. studenoga u crkvi Sv. Franje Asiškoga u Zagrebu, predvodio je v.d. dekana Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. fra Mario Cifrak. U koncelebraciji su bili i pročelnik Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve prof. dr. sc. Stjepan Baloban, duhovnik Hrvatskoga društva katoličkih novinara fra Jure Šarčević, don Anton Šuljić te franjevci iz samostana.
U propovijedi je fra Mario Cifrak govorio o Isusovom pozivu na nasljedovanje i istaknuo važnost prihvaćanja vlastitih križeva, koji u konačnici vode bliže Gospodinu.
Nakon mise, u organizaciji fra Zdravka Lazića, gvardijana kaptolskoga samostana, i Hrvatskoga društva katoličkih novinara, održan je spomen-čin na život i djelovanje fra Mirka Matušića. Osvojim sjećanjima na Mataušića, kao blizak suradnika s Hrvatskoga katoličkogradija, govorio je ravnatelj Hrvatske katoličke mreže mr. sc. Zvonimir Ancić, posvjedočivši da se radi o čovjeku velikih ideja i velikoga povjerenja u ljude.
Predsjednica Hrvatskoga društva katoličkih novinara dr. sc. Suzana Peran spomenula se Mataušićevih zasluga u osnivanju Hrvatskoga društva katoličkih novinara, Kršćanske informativne službe te u osnivanju studija komunikologije na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Spomenula ga se kao znanstvenika i predavača, suradnika Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve i Kršćanske sadašnjosti, čovjeka otvorenoga ekumenizmu i dijalogu, voditelja brojnih novinarskih tečajeva.
Don Anton Šuljić sažeo je životopis fra Mirka Mataušića, posebno istaknuvši njegov pastoralni, novinarski i publicistički rad te vođenje seminara i obiteljskih škola s prof. Vesnom Gračner.
Riječi zahvale za plodonosan Mataušićev život na kraju je izrekao fra Mario Cifrak. Doc. dr. sc. fra Mirko Juraj Mataušić, rođen je 1944. u Samoboru. U Red manje braće u Hrvatsku franjevačku provinciju sv. Ćirila i Metoda ušao je 30. srpnja 1961., a svečane zavjete položio je 8. prosinca 1969. godine. Za svećenika je zaređen u Zagrebu 27. lipnja 1971. godine. Doktorirao je iz povijesti hrvatskoga katoličkog tiska u Salzburgu 1984. Kao svećenik djelovao u dušobrižništvu hrvatskih radnika u inozemstvu i domaćih vjernika u Njemačkoj i Austriji.
Po povratku u Domovinu bio je urednik periodike u Kršćanskoj sadašnjosti te provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda. Bio je inicijator, suosnivač i dugogodišnji predsjednik Hrvatskoga društva katoličkih novinara. Utemeljio je i ekumensku agenciju Kršćansku informativnu službu. Po nalogu Hrvatske biskupske konferencije uspostavio je Hrvatski katolički radio te bio njegov prvi direktor i glavni urednik. Za svoj novinarski i urednički rad godine 2003. dobio je nagradu Hrvatskoga društva katoličkih novinara za životno djelo. Autor je brojnih stručnih i znanstvenih članka o medijima i komunikaciji te voditelj i suradnik istraživačkih znanstvenih projekata. Predavao je na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu te na Katoličkome bogoslovnom fakultetu. Od 2003. do 2008. godine bio je pročelnik Odjela novinarstva, odnosno komunikologije na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, a na Katoličkom bogoslovnom fakultetu od 2000. do 2013. predavao je izborni predmet Sredstva društvenog priopćavanja i pastoralno djelovanje. Predavao je i na Teološkom fakultetu Matija Vlačić Ilirik u Zagrebu.
Bio je član Odbora HBK za sredstva društvene komunikacije i različitih međunarodnih novinarskih udruga i tijela. Bio je autor više knjiga te urednik emisija Tražimo istinu na Hrvatskome katoličkom radiju. Vodio je brojne seminare i radionice medijske te psihološko-pastoralne tematike. Umro je 14. studenoga 2014. od posljedica moždanog udara. Detaljni životopis fra Mirka Mataušića može se pronaći na poveznici https://ika.hkm.hr/vijesti/umro-je-dr-fra-mirko-juraj-matausic/.