Zmija na stablu života

Crkveni govor o dezinformacijama

Naše se vrijeme ne razlikuje od prethodnih vremena

Čak i blago iskrivljavanje istine može imati opasne učinke, upozorio je papa Franjo u poruci svijetu medija 2018. godine, a u ovome članku Neno Kužina osvrće se na nekoliko izjava crkvenih ljudi o dezinformacijama i njihovim posljedicama za Crkvu i društvo.


Prva se lažna vijest  pojavljuje već kod izvještaja o stvaranju svijeta i čovjeka. Istaknuo je to u predbožićnoj duhovnoj obnovi članova Hrvatskog društva katoličkih novinara 2017. godine tadašnji duhovnik Društva dr. fra Darko Tepert, spominjući kako se ondje pojavljuje zmija koja iskrivljuje Božju zapovijed. „Bog je bio odredio da sa svih stabala u edenskom vrtu smiju jesti, samo: ‘Sa stabla spoznaje dobra i zla da niste jeli!’ To je bila jedina zabrana. Zmija, razgovarajući sa ženom, kaže: ‘Zar vam je Bog rekao da ne smijete jesti ni s jednog drveta u vrtu?’”. Dr. Tepert je pojasnio kako na taj način zmija kroz formu pitanja podmeće krivu pretpostavku. „Postupak je dvostruko lažan. Forma pitanja lažno daje dojam da zmija ne zna što je Bog zabranio, a sadržaj podmeće zabranu koja nije postojala, premda sliči onoj stvarnoj zabrani”. Podsjetio je na to kako se sličan oblik lažne vijesti može naći u djelovanju lažnih proroka u Starom zavjetu. U tom je kontekstu istaknuo kako se „nositelji lažne vijesti obično služe brojnošću, ponavljanjem istih laži, te progonom, omalovažavanjem i izrugivanjem nositelja Božje vijesti”.

U kontekstu teme dr. Tepert je istaknuo kako se i naše vrijeme, koje je obilježeno „lažnim vijestima”, ne razlikuje od prethodnih vremena, pa ni od starozavjetnog i novozavjetnog razdoblja. „Razlika je možda samo u dostupnosti i raširenosti lažnih vijesti, a po prednostima kojima se služe lažne vijesti može se služiti i radosna vijest”, rekao je dr. Tepert, što je prenijela IKA.

Senzacionalizam na cijeni

Vatikanski poluslužbeni dnevnik “L`Osservatore Romano”  29. prosinca 2017.,  kritizirajući jednostrane medijske izvještaje, lažne vijesti – „fake news” i krivotvorenje Papinih govora navodi kako je Katolička Crkva sve češće cilj „spirale lažiranja” koja se predstavljaju kao istine. Tako se neki mediji odlučuju objavljivati one Papine izjave koje su u skladu s njihovim opredjeljenjima, upozorava novinarka i povjesničarka Lucetta Scaraffia. Dnevnik naglašava da je ta metoda odavno poznata, no dosad nije bilo slučajeva raspačavanja krivotvorenih Papinih govora. Oni se uglavnom šire društvenim mrežama i to na španjolskom jeziku kako bi se činili vjerodostojniji. Takav način iskrivljavanja istine pokazuje koliko im je malo stalo do stvarnog razumijevanja ovoga pontifikata, temeljnih dokumenata i zaključaka, ističe Scaraffia, dodajući kako senzacionalistički naslovi uvijek dobro prolaze, pa čak i kad se laži u tekstu mogu lako otkriti.

Pred velikom kušnjom Crkva je bila na kraju pontifikata pape Benedikta XVI., kako zbog njegova odstupanja s Petrove stolice tako i zbog umnažanja pritisaka i promišljanja stranih duhu s kojim bi Crkva željela živjeti razdoblje iščekivanja i pripreme – izjavio je za Vatikanski radio   o. Federico Lombardi, tadašnji ravnatelj Tiskovnoga ureda Svete Stolice. „Mnogi nastoje iskoristiti trenutak iznenađenja i nesnalaženja nestabilnih duhova kako bi posijali pomutnju i srušili ugled Crkve i njezine uprave, pribjegavajući starim oruđima, poput zlih jezika, dezinformiranja, ponekad i same klevete ili vršeći neprihvatljive pritiske kako bi utjecali na glasačku obvezu nekoga člana Kardinalskog zbora, koji je iz jednoga ili drugog razloga nepoželjan“ – istaknuo je 28. veljače 2013. o. Lombardi.

U medijima nedostaje čistoće, poštenja, cjelovitosti

Papa Franjo, primivši 18. lipnja 2022. u Vatikanu predstavnike Družbe svetoga Pavla, „apostole komunikacije“, okupljene na generalnom kapitulu, rekao je da današnjim medijima često nedostaje poštenja; to nije samo profesija nego i poziv. „Vi imate poziv da komunicirate na čist, evanđeoski način. Međutim, sadašnji je scenarij često suprotan – neprobavljiv, prljav, nečist obrok. Ako uzmemo današnje medije, nedostaje čistoće, poštenja, cjelovitosti. Na dnevnom su redu dezinformacije. Kaže se jedna stvar, ali se skriju mnoge druge. Moramo učiniti da se u našem priopćivanju vjere to ne događa, da komunikacija dolazi upravo iz zvanja, iz evanđelja, čista, jasna, posvjedočena vlastitim životom“, poručio je Papa.

„Dobro je da među vama ima profesionalnih komunikatora, ali, prije profesije, to je zvanje, a zvanje ti daje identitet,  riječi su Svetoga Oca koje je prenio Vatican News.  

Poniznost nas čini slobodnima

U govoru kojim se obratio članovima Udruge stranih novinara u Italiji, papa Franjo je 18. svibnja 2019. istaknuo da u vremenu u kojemu je velika opasnost od dezinformacija, poniznost čini slobodnima, sposobnima širiti istinu i dati nadu, ostajući uvijek na strani žrtava.

Ona je ključ novinarskoga zanimanja, iako bi netko mogao reći da su njegova bitna obilježja kompetentnost, sposobnost za pisanje, brzina sažimanja, vještina u postavljanju pravih pitanja, rekao je papa Franjo, a prenio Vatican News.

Ako je novinar ponizan ne znači da je osrednji – upozorio je Papa medijske djelatnike, želeći da se odupru napasti objavljivanja vijesti koju nisu dovoljno provjerili.

Poglavar Katoličke Crkve, kojemu je na srcu da novinari budu na strani žrtava i progonjenih, naglasio je da su oni i njihov rad potrebni kako se ne bi zaboravile mnoge patnje koje često nisu pod svjetlom reflektora. Spomenuo je takozvane „zaboravljene ratove“, koje, naprotiv, ne treba zaboraviti jer su još u tijeku. Zahvalio je novinarima za pomoć kako se ne bi zaboravili životi koji se prekidaju prije rođenja ili oni tek rođeni koji se gase zbog gladi ili rata, životi djece-vojnika, životi obeščašćene djece ili životi progonjenih zbog vjere ili etničke pripadnosti.

„Vrlo je važno govoriti o dobru, iako je zlo“, istaknuo je tada Papa, „veća vijest“. Te su riječi na tragu njegove poruke za Svjetski dan sredstava društvene komunikacije 2018. u kojoj upozorava da je „najradikalniji protulijek za ‘virus laži’ čišćenje istinom“.

Neno Kužina


Rubriku Glas istine u sklopu projekta KAT – Provjera dezinformacija o vjerskim temama Hrvatski katolički radio radi u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Hrvatskim društvom katoličkih novinara. Metodom činjenične provjere, projektom “Glas istine – Vox Veritatis” želi se ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke crkve u Hrvatskoj i svijetu kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili manipuliranje izjavama katoličkih poglavara. Projekt financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije, Europske komisije ili Agencije za elektroničke medije. Europska unija, Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.